Jak vybrat digitální fotoaparát

Jak vybrat digitální fotoaparát

Pokud plánujete koupit digitální fotoaparát, určitě si přečtěte následující rady podle čeho a jak vybírat.

Koupě digitálního fotoaparátu již v dnešní době není tak drahá záležitost. Není to však také zanedbatelná investice a proto je potřeba si zjistit pár důležitých informací. Předpokládám, že otázku jste si už položili. Takže jen stručně.

Digitální fotoaparáty mají oproti těm běžným řadu výhod, ale i pár nevýhod. Digitální fotografie je levná, jednoduchá, kvalitní a lehce přenositelná. Klasický film má však výhodu v tom, že poskytuje větší barevnou hloubku, větší rozlišení. Levné mechanické kompakty a některé zrcadlovky se často obejdou i bez potřeby napájení. Digitální zrcadlovky se však těm klasickým velmi přiblížily, někteří lidé tvrdí, že je i předehnaly.

Rozlišení:
Hledáček:
U digitálního fotografování je velmi oblíbené tzv. focení přes obrazovku. Tedy fotím to, co vidím na LCD obrazovce. To se využívá u kompaktů (více o nich za chvíli). Focení přes hledáček u kompaktů je celkem nepraktické, protože nevidíte přesně to, co fotíte, pouze přibližný obraz a rozpoznání jednotlivých částí je taky těžké.

Zoom:
Neboli přibližování bývá u levných digitálních fotoaparátů kolem hodnoty 5×. Opět si dejte pozor na softwarový zoom, kdy není obraz fyzicky přiblížen, ale je pouze vytvořen výřez, který se zvětší.

Napájení:
Máte na výběr mezi klasickými AA alkalickými nebo nabíjecími bateriemi a akumulátorem. Baterie jsou lépe dostupné a levné, akumulátor dražší, lehčí a déle vydrží.

Šum:
Obecně platí, že čím horší jsou světelné podmínky, tím větší šum se na fotkách může objevit. Při větším ISO je šum znatelnější. Existují však programy na efektivní odstranění šumu z fotografií.

Stabilizátor obrazu:
Účinný nástroj na odstranění rozmazání fotek při větším přiblížení. Redukuje váš třes v ruce. Toto je důležitá vlastnost, kterou by neměly postrádat tzv. nepravé zrcadlovky (EVF zrcadlovky). O těch bude řeč za chvíli.

V návodu nemůže chybět následující rozdělení digitálních fotoaparátů. Digitální fotoaparáty můžeme rozdělit do tří hlavních skupin.

Digitální kompakty:

Kompaktní digitální fotoaparáty jsou nejlevnější variantou. Mezi jejich výhody tedy patří nízká cena a skladnost. Nebývají náročné na spotřebu a poslouží především lidem s nižšími nároky na digitální fotografii.

EVF zrcadlovky (nepravé digitální zrcadlovky):

Rozdíl mezi kompaktem a EVF zrcadlovou je v tom, že nepravá digitální zrcadlovka má obraz v hledáčku promítán z objektivu elektronicky. V hledáčku tedy vidíte přesně to, co fotíte, ale s menším zpožděním a ne příliš ostře. EVF zrcadlovky mívají více funkcí jak kompaktní fotoaparáty a lepší větší objektiv.

Pravé digitální zrcadlovky:

Každý typ fotoaparátu má své využití. Kompakty do společnosti, na momentky a podobně. Digitální zrcadlovky na profesionální a poloprofesionální fotografii. Nelze říct, jaký typ digitálního fotoaparátu je nejlepší. Každý má své využití.

Digitální fotoaparáty

Digitální fotoaparáty a digitální fotografování je čím dál oblíbenější. Přinášíme vám recenze fotoaparátů, novinky a mnoho dalšího z oblasti digitální fotografie.

Kategorie

Obchody s fotoaparáty