Olympus mju 820 black | blue | silver recenze

2. 4. 2008

Sháníte stylový, spolehlivý kompakt, co se vejde do kapsy? Tak to hledáte Olympus mju 820. Tento fotoaparát vás překvapí nejen funkcemi, ale i velmi dobrým vzhledem a nízkou cenou. Přitom se za něj nemusíte stydět ve společnosti.

Nechtěl bych v této recenzi příliš hýřit superlativy, i když si myslím, že je tento fotoaparát velmi dobrý. Jsem totiž jeho spokojeným vlastníkem. Při nákupu tohoto digitálu, například tady v Megapixelu, dostanete nejen fotoaparát, baterii a nabíječku, ale i dvě poutka (jedno dlouhé pěkné stříbrné, druhé pouze na ruku), pouzdro a náhradní akumulátor.

Olympus mju 820 je necelých 10 cm široký, 5,6 cm vysoký a jen 24 milimetrů hluboký a i přes to se v něm nalázá 5ti násobný zoom a 8 Mpix CCD. Možná vás napadlo, že do tak malého přístroje se těžko vejdou AA tužkové baterie. Tento skladný kompakt využívá malinký Li-on akumulátor (menší než u mobilu). V balení dostanete s nabíječkou hned dva. Doba nabíjení je asi 5 hodin. Baterie u mju 820 vydrží déle, než byste od takového prcka čekali.

Tento digitální fotoaparát vás jistě uchvátí svým vzhledem. Já vlastním model Midnight Black a nedám na něj dopustit. Tělo je na první pohled odolné a je kovové. Výrobce uvádí odolnost proti vodě. Sice jsem to nezkoušel, ale věřím, že to tak je. Pokud tedy fotoaparát něčím polijete nebo zmokne, nic by se nemělo stát. Na potápění to ale není.

Olympus mju 820 je malinký a pěkný, oplývá však i velmi rozsáhlou paletou funkcí. Digitální fotoaparát oplývá 5x násobným optickým zoomem (není zde však stabilizátor obrazu, ten má jeho blízký příbuzný Olympus mju 830). Osobně si myslím, že stabilizátor už nehraje takovou roli. Olympus mju 830 je více jak o 1000 korun dražší a nic dalšího nenabízí.

Recenze na digitální fotoaparát by měla obsahovat i technické informace, tady jsou. Mju 820 nahrává videa se zvukem, na výběr jsou scénické režimy (autoportrét, ohňostroj, krajina, interiér a mnoho dalších). Na interní paměťovou kartu (asi 40MB) si můžete převést své oblíbené fotografie, které budou okamžitě dostupné kdykoliv přístroj zapnete. Je nutné si za pár set přikoupit paměťovou kartu typu xD.

Velmi zajímavou funkcí je rozpoznávání obličeje. Olympus mju 820 je schopný ostřit s přihlédnutím na to, kde se nalézají tváře. Ohraničí je takovými pěknými zelenými obdelníky. Samospoušť fotoaparátu reaguje na povel “sýr” - neodpočítává, jak je tomu zvykem.

Olympus mju 820 je opravdu chytrý společník na cestách. Pootevře se vám kryt u baterie? Česky vám zahlásí, že byste měli kryt zavřít (v češtině je celý fotoaparát i manuál). Samozřejmostí je slušný blesk (není možné připojit externí), makro režim a perfektní velký LCD display. Ten zobrazuje fotografie tak, aby byly co nejvíce čitelné i na slunci.

Co mi na mju 820 vadí? Trochu nepohodlně se ovládá zoom, to však nejde vytknout, protože je fotoaparát malý a když k tomu máte velké ruce, nic nenaděláte.

Olympus mju 820
mohu doporučit každému, kdo potřebuje archivovat své zážitky. Tento kompakt by měl bez úhony přežít i drsnější zacházení. Výhodněji jej můžete koupit tady v Megapixelu.

Pokud vás zaujala celá řada Olympus mju, nenechte si ujít recenzi o starších modelech Olympus mju 750 a 700 recenze.

Zanechte komentářDigitální fotoaparáty

Digitální fotoaparáty a digitální fotografování je čím dál oblíbenější. Přinášíme vám recenze fotoaparátů, novinky a mnoho dalšího z oblasti digitální fotografie.

Kategorie

Obchody s fotoaparáty