6. 4. 2008
Po velmi vydařeném modelu poloprofesionální digitální zrcadlovky Canon EOS 400D přichází nástupce. Nový Canon EOS 450D. V čem se tento fotoaparát liší od svého předchůdce? Je lepší a vyplatí se připlatit si za tuto novější verzi? Více prozradí Canon EOS 450D recenze.
Digitální zrcadlovky získávají stále větší oblibu především mezi amatérskými fotografy. Po důkladnějším průzkumu jsem došel k názoru, že nejlepší kompakty vyrábí Olympus, nejlepší EVF (nepravé digitální zrcadlovky) Panasonic a na digitální zrcadlovky pro amatéry je zde Canon. Konkrétně řada EOS. (pozn. autora: subjektivní názor)
Canon EOS 400D se stal velmi oblíbeným už při vstupu na trh. Obsahoval mnohé vylepšení Oproti Canon EOS 350D - například ochranu před usazováním prachu na CMOS snímači.
Canon EOS 450D byl na náš trh uveden koncem ledna 2008. Jaké jsou tedy změny oproti předešlé verzi? Velké.
Především EOS 450D dostal do vínku lepší CCD s 12ti megapixely. Tělo fotoaparátu vypadá na první pohled stejně. Zdání ovšem klame. 450ka má zbrusu nové tělo, které je nepatrně větší, má zase o trochu více tlačítek a přibylo příjemné pogumování. Stejně tak LCD display této digitální zrcadlovky je větší. Canon EOS 450D byl vylepšen i o vnitřní procesor - DIGIC III.
Přibyly i nové funkce. Asi nejzajímavější je funkce Live view, která umožňuje zobrazit scénu na LCD. To se může hodit při focení ze složitých úhlů a ze země. V tomto režimu je u Canon EOS 450D možné i automatické ostření, jako je tomu u kompaktů. Bohužel se však přístroj neobejde bez nepříjemného zpoždění. Ostření je oproti předešlé verzi vylepšené - devítibodové.
Zajímavým vylepšením je také hledáček, který je větší a lépe prosvětlený. Vylepšení si zasloužila i baterie, která by měla vydržet déle. Na jedno nabití lze prý pořídit až 600 snímků. To je i na digitální fotoaparáty celkem dobrý výkon. Když navíc vezmeme v úvahu možnost dokoupení externí baterie, nemůžeme si stěžovat.
Canon EOS 450D se prodává o několik tisíc dráž, než předešlá čtyřstovka. Nákupem novější verze však skočíme opět o skok dál v techologii a funkcích. EOS 450D obsahuje všechno dobré z předešlé verze a ještě něco navíc.
Tento digitální fotoaparát i s objektivem seženete za dobrou cenu například v Megapixelu nebo celkem výhodně i v Cybexu.
Posted in Recenze | 17 Komentáře »
2. 4. 2008
Sháníte stylový, spolehlivý kompakt, co se vejde do kapsy? Tak to hledáte Olympus mju 820. Tento fotoaparát vás překvapí nejen funkcemi, ale i velmi dobrým vzhledem a nízkou cenou. Přitom se za něj nemusíte stydět ve společnosti.
Nechtěl bych v této recenzi příliš hýřit superlativy, i když si myslím, že je tento fotoaparát velmi dobrý. Jsem totiž jeho spokojeným vlastníkem. Při nákupu tohoto digitálu, například tady v Megapixelu, dostanete nejen fotoaparát, baterii a nabíječku, ale i dvě poutka (jedno dlouhé pěkné stříbrné, druhé pouze na ruku), pouzdro a náhradní akumulátor.
Olympus mju 820 je necelých 10 cm široký, 5,6 cm vysoký a jen 24 milimetrů hluboký a i přes to se v něm nalázá 5ti násobný zoom a 8 Mpix CCD. Možná vás napadlo, že do tak malého přístroje se těžko vejdou AA tužkové baterie. Tento skladný kompakt využívá malinký Li-on akumulátor (menší než u mobilu). V balení dostanete s nabíječkou hned dva. Doba nabíjení je asi 5 hodin. Baterie u mju 820 vydrží déle, než byste od takového prcka čekali.
Tento digitální fotoaparát vás jistě uchvátí svým vzhledem. Já vlastním model Midnight Black a nedám na něj dopustit. Tělo je na první pohled odolné a je kovové. Výrobce uvádí odolnost proti vodě. Sice jsem to nezkoušel, ale věřím, že to tak je. Pokud tedy fotoaparát něčím polijete nebo zmokne, nic by se nemělo stát. Na potápění to ale není.
Olympus mju 820 je malinký a pěkný, oplývá však i velmi rozsáhlou paletou funkcí. Digitální fotoaparát oplývá 5x násobným optickým zoomem (není zde však stabilizátor obrazu, ten má jeho blízký příbuzný Olympus mju 830). Osobně si myslím, že stabilizátor už nehraje takovou roli. Olympus mju 830 je více jak o 1000 korun dražší a nic dalšího nenabízí.
Recenze na digitální fotoaparát by měla obsahovat i technické informace, tady jsou. Mju 820 nahrává videa se zvukem, na výběr jsou scénické režimy (autoportrét, ohňostroj, krajina, interiér a mnoho dalších). Na interní paměťovou kartu (asi 40MB) si můžete převést své oblíbené fotografie, které budou okamžitě dostupné kdykoliv přístroj zapnete. Je nutné si za pár set přikoupit paměťovou kartu typu xD.
Velmi zajímavou funkcí je rozpoznávání obličeje. Olympus mju 820 je schopný ostřit s přihlédnutím na to, kde se nalézají tváře. Ohraničí je takovými pěknými zelenými obdelníky. Samospoušť fotoaparátu reaguje na povel “sýr” - neodpočítává, jak je tomu zvykem.
Olympus mju 820 je opravdu chytrý společník na cestách. Pootevře se vám kryt u baterie? Česky vám zahlásí, že byste měli kryt zavřít (v češtině je celý fotoaparát i manuál). Samozřejmostí je slušný blesk (není možné připojit externí), makro režim a perfektní velký LCD display. Ten zobrazuje fotografie tak, aby byly co nejvíce čitelné i na slunci.
Co mi na mju 820 vadí? Trochu nepohodlně se ovládá zoom, to však nejde vytknout, protože je fotoaparát malý a když k tomu máte velké ruce, nic nenaděláte.
Olympus mju 820 mohu doporučit každému, kdo potřebuje archivovat své zážitky. Tento kompakt by měl bez úhony přežít i drsnější zacházení. Výhodněji jej můžete koupit tady v Megapixelu.
Pokud vás zaujala celá řada Olympus mju, nenechte si ujít recenzi o starších modelech Olympus mju 750 a 700 recenze.
Posted in Recenze | Žádné komentáře »