Archív pro Březen, 2007

Olympus FE-170 & FE-180 recenze

24. 3. 2007

Pokud sháníte jednoduchý a levný digitální kompakt, pak právě Olympus FE-170 je ta správná volba. Digitální fotoaparát Olympus FE-170 (předchůdce Olympus FE-180) je jednoduchý kompakt určený především pro začátečníky.

Olympus FE-170

Nenechte se však zmýlit. Za relativně nízkou cenu (necelé tři a půl tisíce korun) nedostanete žádný nekvalitní přístroj. Foťák velmi pěkně fotí a má slušné parametry. Rozlišení CCD je 6 megapixelů a 2,4 palcový LCD displej s rozlišením 154000 obrazových bodů velmi věrně zobrazuje vaše nasnímané fotografie. Digitální fotoaparát disponuje 3x optickým zoomem.

Olympus FE-170 však vyniká i v ovládání. Na začátek zmíním, že Olympus vsadil na podporu češtiny. Nejen návod, ale i celé menu je tedy česky. To je řešeno velmi příjemnou cestou. Ovládání je umístěno převážně na pravé straně přístroje a realizováno kruhovým voličem a několika málo dalšími tlačítky - koš, menu, …

Olympus FE-170

Olympus FE-170 je napájen dvěma AA bateriemi a fotografie jsou ukládány na paměťovou kartu typu xD. Fotoaparát má 22 MB velkou interní paměť. Nechybí USB 2.0 a TV (televizní) výstup. Tělo je plastové s kovovými prvky a celý fotoaparát váží kolem 120 g. Samozřejmostí je závit pro stativ, kovové očko na řemínek a dobrý úchytový grip.

Osobně bych tento levný fotoaparát doporučil začínajícím fotografům a lidem, co nechtějí přespříliš investovat do elektronického zboží, které rychle ztrácí časem na ceně. Chcete-li rychle, jednoduše a relativně kvalitně fotit, kupte si Olympus FE-170 nebo jeho novějšího bratříčka Olympus FE-180. Fotoaparát můžete koupit například zde v Cybexu. V Megapixelu ho nabízejí i s podvodním pouzdrem zdarma - tady.

Canon Powershot A530 recenze

17. 3. 2007

Tak, jako má Olympus svůj oblíbený kompakt Olympus mju 700, tak i Canon má svého černého koně na poli kompaktních digitálních fotoaparátů. U nás v Česku se stal velmi oblíbený Canon Powershot A530.

Canon Powershot A530

Tento digitální fotoaparát je určený především pro pokročilejší amatéry. Vlastní 5ti megapixelový CCD snímač a 4x optický zoom. To z něj dělá mezi kompakty velmi atraktivní přístroj. Fotoaparát obsahuje LCD s uhlopříčkou 1,8 palce a velmi dobrou barevnou hloubkou.

Mezi dobré vlastnosti patří příjemný kompaktní tvar, který vylepšuje úchytový grip, který tvoří obal pro dvě AA tužkové baterie. Mezi dobré vychytávky patří například Stitch assist, který vám bude asistovat při tvorbě panoramatických fotek.

Ovládání fotoaparátu je soustředěno na pravou stranu. Jak je tomu u Powershotů novější áčkové řady zvykem, zoom je ovládán otočným tlačítkem blízko spouště. Menu je řešeno velmi přívětivě. Nechybí ani mikrofon potřebný pro videozáznamy.

Canon Powershot A530

Canon Powershot A530 má výstup na USB 2.0 a AV výstup, který, jak jistě víte, můžete použít na zobrazování fotek a videa například na televizi. Fotoaparát používá paměťové karty SD/MMC.

Digitální kompakt Canon Powershot A530 je sice na našem trhu už nějaký ten pátek, ale jeho prodejnost je stále veliká. Tomu jistě dopomáhá i jeho nízká cena - něco málo přes 4000 Kč. Fotoaparát nabízí například Megapixel.cz s programem Zoner 9 CZ zdarma.

Nikon D80 a D50 recenze

11. 3. 2007

V jedné z předchozích recenzí jsem psal o digitální zrcadlovce Canon EOS 400D. Kvalitním soupeřem pro tento výborný digitální fotoaparát je bez pochyby Nikon D80. V čem se od sebe jednotlivé přístroje liší?

Nikon D80

D80ka je nástupcem oblíbeného Nikon D70, který však stěží dorovnával kvality svého rivala Canon EOS 350D. Velmi oblíbeným a stále kupovaným je i předchůdce obou - Nikon D50. Po dvou letech se tedy zákazníci Nikonu dočkali nového přístroje. Fotoaparát přichází jako reakce na EOS 350D. Canon však přišel taky s novou zbraní (EOS 400D) a na nás je tedy vybrat z těchto dvou zrcadlovek.

Nikon se u svého modelu zaměřil na pokročilejší začátečníky a nabízí více funkcí za větší cenu (se základním objektivem je foťák možné nyní sehnat za cenu okolo 30.000Kč).

Na první pohled je Nikon D80 trochu větší než Canon EOS 400D. To je bezesporu výhoda pro ty, kteří mají větší ruce a ke Canonu si dokupují přídavnou baterii, aby se jim fotoaparát lépe držel. Nikon nabízí perfektních 10 megapixelů, které vystačí i pro tisk velkých formátů a dělání výřezů. Nikon D80 Tělo je převážně z plastu, avšak odolné. D80 má i velmi kvalitní hledáček, ze kterého nebudete mít pocit pohledu do tunelu. Nikon D80 ostří nepatrně pomaleji než Canon EOS 400D, avšak nemívá problémy se zaostřením i za špatných světelných podmínek. Pokud chcete ostřit manuálně, nabízí se vám kroužek, který je však trochu nešikovně umístěn příliš blízko těla fotoaparátu. Nikon D80 se velmi kvalitně vypořádává i se šumem na pořízených fotografiích. Nechybí funkce pro korekci snímků. Fotoaparát obsahuje například i redukci červených očí. Na rozdíl od Canonu však chybí ochrana proti prachu, který se může vyskytnout v objektivu.

Velice kvalitní je blesk. Přístroj zapisuje na SD a SDHC paměťové karty. Kartička je chráněna robustním krytem. Tato digitální zrcadlovka má ovšem občas problémy se správným zaostřením na bílou a v základním balení chybí anti-shake funkce, kterou bych u tak drahého fotoaparátu očekával.

Pokud jste úplný začátečník a začínáte s digitální zrcadlovkou, asi pro vás bude lepší volbou Canon 400D, pokud jste ochotni trochu připlatit a čekáte více funkcí pro váš startup, Nikon D80 je ta správná volba.

Velmi levně můžete Nikon D80 zakoupit například zde v Megapixelu nebo internetovém obchodě Cybex.cz.

Minirecenze od Katie

Olympus mju 750 a 700 recenze

5. 3. 2007

Pokud již víte jak vybrat digitální fotoaparát, jistě jste rozhodnuti jaký typ si koupit. Poslední recenze byla na výbornou digitální zrcadlovku Canon EOS 400D. Pokud máte však zájem o digitální kompakt, určitě si nenechte ujít následující recenzi. Podíváme se totiž blíže na digitální fotoaparát Olympus mju 750.

Olympus mju 750

Olympus mju 750 je čistokrevný kompakt, který má styl a vydrží. Tak by se dal ve zkratce definovat nový mju 750. Přístroj je pokoven a vyroben z materiálů odolných proti vodě. Není to však fotoaparát přímo do vody. Mezi přednosti jistě patří tvar příjemný do ruky a velikost displaye (6,4 cm LCD).

Oproti verzi Olympus mju 700 došlo k několika změnám. 750ka je nepatrně těžší - má lepší optiku. Zoom byl vylepšen na přibližování až 5x. Naproti rozlišení CCD zůstalo na hodnotě 7 megapixelů. Olympus mju 750 má integrovaný i stabilizátor obrazu a to pro kompakty není zas až tak obvyklé. Pod pojmem Anti shake se skrývá klasický stabilizátor obrazu a chytré zvýšení citlivosti. Hezkou japonskou reklamu můžete vidět na následujícím videu.

Přístroj disponuje 19MB interní paměti, ovšem je samozřejmostí, že lze dokoupit i xD-Picture Card paměťovou kartu o velikosti 16MB až 1GB. Napájení je přes akumulátor. Nechybí ani zabudovaný blesk.

Olympus mju 750 a jeho předchůdce mju 700 jsou podle mě kvalitní kompakty, které na sto procent splní svůj účel. Tedy zaznamenávat, experimentovat s fotografií a vydržet i méně šetrné zacházení. Kdybych si kupoval nový kompakt zřejmě bych sáhl po 750ce. Mé zkušenosti s kompaktem od Olympusu jsou dobré. Tento digitální fotoaparát výhodně zakoupíte zde v Megapixelu.

Pokud vás zaujala celá řada Olympus mju, nenechte si ujít recenzi o novějším modelu - Olympus mju 820 recenze.

Online fotolab a grafický editor - Picnik

2. 3. 2007

Nemáte po ruce Photoshop? Potřebujete rychle upravit svoje digitální fotografie? Je tu Picnik - online aplikace na úpravu fotografií. Stačí pouze uploadovat svůj obrázek a můžete začít s úpravami. Fotolab Picnik umožňuje otáčení, ořezání, změny jasu, kontrastu, ostrosti a dalších vlastností digitální fotografie. Nechybí ani filtry Black and white či Sepia či redukce červených očí.

Picnik.com

Je vyžadováno pouze mít účet u Yahoo.com. Jestli jej nemáte, není problém si ho vytvořit.
Picnik je perfektní online fotolab a editor, který můžete používat odkudkoliv a zadarmo.

Vyzkoušejte si jej sami na adrese Picnik.com.

Digitální fotoaparáty

Digitální fotoaparáty a digitální fotografování je čím dál oblíbenější. Přinášíme vám recenze fotoaparátů, novinky a mnoho dalšího z oblasti digitální fotografie.

Kategorie

Obchody s fotoaparáty